Zajęcia praktyczne

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w naszej szkole zajęcia praktyczne. W klasie drugiej uczniowie uczniowie dokonują wyboru jednej z trzech specjalizacji:

  ***  dietetyka 
  ***  kuchnie różnych narodów
  ***  hotelarstwo i turystyka

Zajęcia praktyczne odbywają się raz w tygodniu. Najpierw przygotowywane są potrawy, po czym następuje ich degustacja. Każdy z uczniów posiada indeks, w który wpisywane są zaliczenia z poszczególnych zajęć. Klasa podzielona jest na trzy grupy, liczące ok. 10 osób, w zależności od wyboru specjalizacji. Przedmiot specjalizujący obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. 

Na zajęciach praktycznych uczniowie poznają tajniki sztuki kulinarnej, recepturę i sposób przygotowywania potraw oraz uczą się obsługi gości w hotelach.

 

Na zajęciach teoretycznych z dietetyki młodzież uczy się rozpoznawać symptomy różnych chorób wewnętrznych (układu pokarmowego, układu krążenia, cukrzycy itp.). Natomiast na zajęciach praktycznych uczniowie przygotowują dietę odpowiednią dla danej choroby. 

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się specjalizacja: kuchnie różnych narodów. Na zajęciach teoretycznych uczniowie poznają kraj, z którego pochodzą przygotowywane przez nich potrawy (np. warunki klimatyczne, najczęstsze uprawy, narodowe menu).

Uczniowie poznają kuchnie europejskie (niemiecka, holenderska, francuska, włoska, grecka, hiszpańska, angielska) a także azjatycką, np. przygotowują angielskie śniadanie czy francuski obiad. Ważnym elementów sztuki kulinarnej jest nie tylko przygotowywanie potraw, ale także estetyczne ich podanie. 

 

Nie mniejszym powodzeniem cieszą się zajęcia z hotelarstwa i turystyki. Uczestnikom tych zajęć przyświeca maksyma "DLA GOSPODARZA GOŚĆ JEST ŚWIĘTY".  Podczas zajęć uczniowie uczą się obsługi gości hotelowych. Na zajęciach teoretycznych zdobywają wiedzę o tym jak należy promować wiejskie gospodarstwo agroturystyczne. W ramach jego propagowania przygotowują np. reklamę takiego gospodarstwa, folder informacyjny. 

Nasza szkoła podjęła współpracę m. in. z leszczyńskim hotelem "Akwawit", gostyńskim "Cukropolem" oraz hotelem mieszczącym się w rydzyńskim zamku. 

 

Oprócz egzaminu dojrzałości uczniowie zdają egzaminu praktyczny, dzięki któremu otrzymujemy tytuł technika wybranej specjalizacji.

 

zakres materiału w poszczególnych klasach

 

KLASA II

·         sporządzanie surówek z różnego rodzaju warzyw i owoców

·         potrawy z zastosowaniem sera, mleka, jaj, grzybów

·         potraw z zastosowaniem kasz, ciast gotowanych, zapiekanych i smażonych

·         zupy gorące

·         dodatki do zup

 

KLASA III

·         zapoznanie się z prawidłowym przygotowaniem potraw

·         umiejętność doboru dodatków i ekspozycji potraw

KLASA IV

·         sporządzanie potraw z mięsa zwierząt rzeźnych (smażonych, duszonych)

·         potrawy z drobiu, podrobów

·         potrawy półmięsne

·         potrawy z ryb

·         sporządzanie wyrobów cukierniczych (ciasta drożdżowe, piaskowe, ptysiowe)

·         przygotowywanie kremów i mas do ciast

·         sporządzanie deserów

·         wyroby garmażeryjne